Nesting automatyczny

Nesting automatyczny. Rozwiązanie skrojone do potrzeb

Oszczędność to jedna z podstawowych cech przemyślanych procesów produkcyjnych. Nie chodzi jednak wyłącznie o nakłady finansowe, poniesione na realizację danego przedsięwzięcia. Ogromną rolę odgrywa oszczędność materiałów, przeznaczonych pod obróbkę konkretnych elementów. Jak ją osiągnąć? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Doskonały przykład stanowi technologia automatycznego nestingu.

Z czym właściwie mamy do czynienia?

Nesting automatyczny to technologia inteligentnego pozycjonowania elementów na arkuszach, umożliwiająca wydajniejsze wykorzystanie surowca, przy jednoczesnym zredukowaniu ilości odpadów. Dzięki nestingowi materiał jest efektywniej spożytkowany, a obróbka ulega dość znacznemu usprawnieniu. W procesie nestingu mogą być stosowane materiały rozmaitego typu. Bardzo często są to arkusze blachy.

Automatyczny nesting w praktyce

Technologia nestingu bazuje na mechanizmach, wykorzystywanych w klasycznej obróbce materiałowej. Rozkłady/nestingi są wykorzystywane na maszynach CNC, do których należą m.in. wykrawarki laserowe, młoteczkowe, plazmowe oraz water-jet. Zagnieżdżenie elementów na arkuszach jest wyliczone i nastawione na jak największą wydajność, np. poprzez wykorzystywanie wspólnych krawędzi, pozwalających na częściowe wycięcie kilku elementów za pomocą pojedynczego cięcia.

Korzyści i wyzwania

Nesting to nie tylko oszczędność materiałów. To także skrócony czas obróbki, przy maksymalnym zużyciu surowca i minimalnym obciążeniu urządzenia obróbczego. Przekłada się to w oczywisty sposób na wydłużoną żywotność narzędzi tnących, gazów technicznych itp. Z nestingiem wiąże się też szereg pokus, którym nie warto ulegać. Częstym błędem jest zagnieżdżanie form zbyt blisko siebie, w zbyt dużym zagęszczeniu, ze szkodą dla jakości poszczególnych elementów.

Oprogramowanie dla każdego

Z uwagi na wspomniane korzyści, oprogramowanie do nestingu jest coraz szerzej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Z zaawansowanej technologii NBM (Nested Based Manufacturing) korzystają na szeroką skalę firmy bazujące na obróbce metali, ale też zakłady meblarskie. Przy doborze oprogramowania CAD/CAM do nestingu największą rolę odgrywa jego funkcjonalność. Takie oprogramowanie powinno opierać się na sprawdzonych algorytmach, umożliwiając:

• szybkie i dokładne zagnieżdżanie poszczególnych elementów na arkuszu w oparciu o szczegółowe wyliczenia, a nie ogólne szacunki;
• automatyczny import i rozmieszczenie plików CAD;
• wybór elementów ze wspólnymi krawędziami w celu ograniczenia liczby cięć;
• opracowanie najbardziej efektywnego i bezpiecznego kierunku cięcia;
• unikanie obszarów arkusza podatnych na uszkodzenia;
• kontynuowanie pracy przy tych samych ustawieniach po restarcie urządzenia;
• możliwość współpracy ze zintegrowanymi systemami informatycznymi (MRP/ERP) w celu zwiększenia wydajności produkcji i jej dopasowania do aktualnych wymogów.

Nesting online

Nesting da się przeprowadzić na częściach powierzonych, w oparciu o szczegółowe analizy i wyliczenia. Mają one na celu jak najwydajniejsze wykorzystanie możliwości danego oprogramowania. Zademonstrowanie funkcji nestingu jest możliwe również za pośrednictwem internetu (zobacz na www.nestingonline.eu ). Wszystko to dzięki serwisom online, pozwalającym na wykonanie symulacji w oparciu o załączone pliki DXF. Zaprezentowana wizualizacja uwzględnia wymiary i liczebność elementów, stanowiąc ciekawy materiał poglądowy dla potencjalnego klienta.

Funkcje nestingu

Jedną z najważniejszych funkcji nestingu jest tzw. common cutting (wspólna krawędź – wspólne cięcia). Cięcie dwóch krawędzi elementów naraz skraca nie tylko czas cięcia, ale oszczędza też gazy używane podczas produkcji. Elementy użyte do rozmieszczenia w technologii common cut mogą być indywidualnie zdefiniowane. Inne opcje określają minimalną długość wspólnych cięć, priorytet wspólnych cięć, tworzenie rozkładów bez pustych otworów etc.

Części w częściach

Części w częściach to strategia polegająca na układaniu części w otworach/oknach. Dzięki takiemu rozkładowi zużywamy materiał, który byłby odpadem nieprodukcyjnym. Jest to o tyle proste, że proces odbywa się automatycznie.

Zarządzanie odpadem po nestingu

Odpad produkcyjny (scrap) jest czymś, czego w praktyce nie da się uniknąć. Największym wyznawaniem jest efektywne zużycie tego, co pozostało po rozmieszeniu. Nowoczesne oprogramowanie CAM radzi sobie z tym problemem poprzez zapis odpadów w bibliotece, a nesting dobiera odpowiednie odpady tak, aby ponownie rozmieścić na nich części i w pełni zużyć.

Filler part – część wypełniacz

Jest to część, którą możemy dopełnić arkusz tak, aby niezapełnione miejsce zostało wykorzystane. Części te nie są najczęściej elementami pierwszej potrzeby ale będą potrzebne w dalszym etapie procesu produkcyjnego.

Brak komentarzy

Wpisz komentarz