Oprogramowanie CAM – co jest naprawdę ważne?

Wybór oprogramowania, które będzie obsługiwać nasz park maszynowy CNC jest tematem niezwykle istotnym z punktu widzenia inżynierów produkcji, jak i właścicieli firm. Optymalizacja zużycia materiału i czasu pracy wycinarek leży bowiem w ich najlepszym finansowym interesie.

Pierwszym na co powinno się zwrócić uwagę wybierając nowe oprogramowanie jest oczywiście fakt obsługi posiadanych przez nas maszyn. Producenci urządzeń będą proponować autorskie rozwiązania. Pozwolą one na tworzenie odpowiednich plików NC, niemniej będą ograniczone do sprzętu konkretnej marki. Oprogramowanie dostępne komercyjnie umożliwia uruchomienie maszyn wielu marek i rodzajów.

Drugim tematem, bardzo ważnym w podjęciu decyzji o zakupie, jest łatwość wdrożenia i przeszkolenia załogi, która będzie z niego korzystać. Oprogramowanie, które nie jest ergonomiczne, przystępne, które pozwala niedoświadczonemu operatorowi na zmiany mogące powodować zniszczenie materiału, z całą pewnością zostanie odrzucone. Wybór padnie na systemy, których layout nawiązuje do znanych użytkownikowi środowisk, informuje o błędach w ręcznym rozmieszczaniu elementów i poprowadzi użytkownika przez proces rozmieszczenia detali, a najlepiej rozmieści części automatycznie.

W wypadku utraty zatrudnionych operatorów niezbędne jest zachowanie jak największej części know-how wewnątrz firmy. Decydując się na oprogramowanie powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak wiele czasu potrzeba na przeszkolenie nowych osób i ile operacji wewnątrz systemu będzie wymagało ręcznego wprowadzenia lub szczegółowego nadzoru. System powinien jak pozwalać na jak najgłębszą automatyzację procesów. Starsze, bardziej skomplikowane w użyciu i mniej zautomatyzowane oprogramowanie może zaszkodzić ogólnej zdolności produkcyjnej firmy, gdy straci ona wykwalifikowanego pracownika.

Nie można pominąć wpływu oprogramowania CAM na finanse firmy. Zmniejszenie czasu potrzebnego na realizacje projektów rozmieszczeń, optymalizacja materiału i ruchu głowicy, możliwość wprowadzania korekt w proponowanych ścieżkach ruchu dla szczególnych potrzeb technologicznych – to wszystko wpływa na spadek kosztów produkcyjnych. Dzięki temu kolejne zlecenia i zamówienia będą bardziej opłacalne.

Niemniej ważna jest cena samego systemu. Wartość licencji oprogramowania potrafi przekroczyć 50 czy 100 tysięcy złotych, w zależności od konfiguracji i funkcjonalności. Nasz produkt – CAM Sphera – jest przykładem na to, że nie trzeba poświęcać jakości w związku z przystępniejszą ceną. Jeśli szukacie Państwo oprogramowania, które nie obciąży nadmiernie finansów firmy, oraz obsłuży maszyny Amada, Trumpf, Bystronic, Euromac, Prima Industrie, LVD, Mazak, Salvagnini oraz KT7, serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 696473533 oraz mailowo na slawomir.lyszczak@compdata.eu .

COMPDATA SP. Z O.O. © 2019 Polityka Prywatności
© 2019 Designed by Dreamloud.pl