#naDRODZEdoPRZEMYSŁU4.0 – czy podążamy właściwą drogą?

Czwartego czerwca, punktualnie o 9:00 pojawiliśmy się w pawilonach Targów Poznańskich, żeby uczestniczyć w ITM Industry Europe. Dostawcy nie zawiedli oczekiwań szerokiej publiki, chociaż skala wydarzenia w porównaniu do największych europejskich targów we Włoszech i Niemczech była nieco mniejsza.

Dziesięć pawilonów pomieściło ponad tysiąc firm prezentujących swoje rozwiązania i usługi piętnastu tysiącom zwiedzających. Połowa firm biorących udział w prezentacjach wywodziła się z zagranicy – obejrzeliśmy przegląd propozycji państw Unii Europejskiej, Szwajcarii, Ukrainy i Turcji, a nawet dalekich Indii, Chin i Japonii. Ponadnarodowy charakter targów dodatkowo podkreślali sami zwiedzający, którzy przybyli do poznania ze wszystkich stron świata.

Podobnie jak w czasie trwania targów Lamiera w Mediolanie, na ITM znalazły się stanowiska czołowych producentów maszyn do obróbki arkuszy metalowych, w tym Amada, Trumpf, Bystronic, Mazak, LVD, Prima Industrie i innych. Z krajowych producentów szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Eagle i Kimla.

Zgodnie z przewidywaniami opartymi na wizycie we Włoszech, producenci prześcigali się w pokazach automatyzacji i optymalizacji pracy. Idea Smart Industry jeszcze długo będzie numerem jeden naliście ścieżek rozwoju maszyn i systemów. W naszej subiektywnej ocenie obecność firm z Państwa Środka w stosunku do prezentacji w Mediolanie była w Poznaniu wyraźniejsza, można więc konkludować, że Chiny postrzegają Polskę jako potencjalnie lepszy i bardziej rozwojowy rynek niż rynki krajów „Starej Unii”. Na razie nie przywiązujemy do tego spostrzeżenia większej wagi, chociaż kto wie? Może okazać się prorocze.

Na koniec wypadałoby zapytać: gdzie w tym wszystkim jest Compdata? Dokładnie tam, gdzie powinna! Nasz system wpisuje się niemal idealnie w ogólnoświatowe trendy, co pokazały nam
rozmowy z producentami i bezpośrednimi konkurentami. Niemniej wnioski płynące ze spotkań i rozmów z pewnością pozwolą nam na skierowanie Sphery CAM na jeszcze prostszy tor i najwłaściwszą drogę dla wsparcia Przemysłu 4.0

COMPDATA SP. Z O.O. © 2019 Polityka Prywatności
© 2019 Designed by Dreamloud.pl