Lamiera – Przybyliśmy, zobaczyliśmy, wiemy jak być jeszcze lepsi!

Lamiera to trzecie co do wielkości na świecie i drugie w Europie targi skupiające firmy z sektora obróbki metalu. Tegoroczna edycja była nadzwyczaj ciekawa i obfitowała w pokazy najwyższej próby technologii produkcyjnych i logistycznych. Wystawcy przygotowali perełki w swoich portfolio, wyjęli wszystkie asy z rękawów i przystroili się w najpiękniejsze piórka – wszystko żeby pokazać, że to oni są w tej chwili na topie i co ważniejsze, będą w czołówce jeszcze długo.

Zespół Compdata miał wybitną przyjemność uczestniczyć w pokazach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów konkretnych producentów urządzeń – laserów, wycinarek krawędziowych, waterjetów, oraz – co równie ważne – oprogramowania.

Pierwszą obserwacją było dążenie firm japońskich i niemieckich w stronę coraz większej automatyzacji produkcji, stąd obecność robotów na ekspozycjach była nie tyle oczekiwana, co oczywista. Mogliśmy na własne oczy przekonać się o postępie w tej dziedzinie. Robotyczne wieloosiowe ramiona, maszyny sortujące, czy autonomiczne roboty usprawniające logistykę między lokacjami magazynu to już nie futurystyczne fantazje, ale rzeczywistość. Nie mamy wątpliwości, że wykorzystanie tej technologii przyczyni się do dalszej optymalizacji czasu i kosztu wytworzenia produktów.

Nie można też nie wspomnieć o prezentacji wycinarek laserowych Amada, które wyróżniały się na tle konkurencji szybkością cięcia i precyzją tworzonych krawędzi. Stanowisko producenta przez większość czasu trwania wydarzenia było oblegane przez ciekawskich zwiedzających i potencjalnych klientów. Pracujące non-stop maszyny serii ENSIS pokazały klasę samą w sobie.

Niemiecki Trumpf postawił na prezentację sprawdzonych rozwiązań TruLaser, TruBend i TruMatic. Stoisko przyciągało uwagę otwartą przestrzenią oraz cyklicznymi prelekcjami na temat optymalizacji produkcji poprzez zamianę części wykonywanych z elementów spawanych, na odpowiednio przeprojektowane zamienniki z ciętych i giętych arkuszy blachy. Takie działanie pozwala zachować jakość i wytrzymałość przy optymalizacji kosztu finalnego produktu.

Na uwagę zasłużył też Eagle, który dysponuje urządzeniem w bardzo dobrym stosunku ceny do jakości. Jest to najszybszy obecnie laser dostępny na rynku, jednak mimo zalet w tym aspekcie młoda firma ugryzła do tej pory względnie mały kawałek rynkowego tortu. Na niekorzyść producenta klienci mają potężne zaufanie do wieloletnich liderów rynku i ich doświadczenia.

Nasza rynkowa konkurencja również była obecna, firmy produkujące oprogramowanie CAM były bardzo aktywne i starały się przekonać klientów do swoich produktów. Automatyczne rozmieszczenie i sortowanie elementów to dzisiaj standard, więc producenci prześcigali się w pomysłach na usprawnienie działań operatorów w ramach środowiska. Nowe interfejsy, skrócenie czasu operacji, zwiększenie dokładności – mówiąc wprost optymalizacja. Porównaliśmy funkcjonalnie kilka systemów i wniosek jest jeden – nasza polityka upartej ewolucji to dobry kierunek.

Innowacyjny silnik rozmieszczeń, który proponujemy obecnie wszystkim klientom, to narzędzie kompletne, które swoją wydajnościąmoże bez problemów k onkurować z technologią proponowaną przez dowolnego gracza w stawce.

Co więcej, filozofia ujednolicenia interfejsu do schematu proponowanego przez pakiety biurowe daje nam przewagę przy wdrożeniu systemu i szkoleniach operatorów, którzy bardzo szybko przyswajają sobie lokację poszczególnych funkcji programu.

Obserwacja postępów konkurencji pokazuje ogólne tendencje rynku oprogramowania CAM, co pomoże nam odpowiednio dostosować plany rozwoju Sphera w nadchodzących miesiącach. Krótko i na temat – będziemy jeszcze lepsi!

COMPDATA SP. Z O.O. © 2019 Polityka Prywatności
© 2019 Designed by Dreamloud.pl